CZ EN
 

Mikroregion Buchlov
je svazkem 12 obcí, jejichž katastry leží v oblasti pohoří Chřiby na Moravském Slovácku. Žije zde více než 7 tisíc obyvatel a území je tvořeno cca 125 km2. Obce vytvořením mikroregionu rozvíjejí podmínky pro zvýšení atraktivnosti historicky i krajinářsky velmi bohatého území pro širokou oblast turistiky. Pohlédneme-li na mapu , zaujme nás souvislá zeleň lesů, převážně bukových. Jedná se o členitou pahorkatinu s osamělými skálami z paleogenních pískovců. Chřiby jsou přírodním parkem s řadou chráněných rostlin i živočichů a velkým množstvím kulturních památek.

Krátká charakteristika jednotlivých obcí:

Buchlovice (2506 obyvatel)
Největší obec mikroregionu - turistický ruch, výroba vín, ubytovací kapacity v obci na hotelu Buchlovice a v Lázních Smraďavka. Národní památky - státní zámek se zahradou, galerií vín a hrad Buchlov. Široká nabídka kulturních programů, obnovené lázně, možnost rybolovu a vodních sportů. V obci byla vystavěna záchranná stanice s odchovnou dravých ptáků.

Břestek (683 obyvatel)
Turistický ruch, sportovní areál, sjezdovka o délce 500 m s dvěma vleky, umělým zasněžováním a nočním lyžováním, horolezecká lokalita Břestecká skála, osada Chabaně, kde se nalézá významný památkově chráněný strom Sekvojovec obrovský, jehož obvod kmene dosahuje téměř 6m.

Hostějov (36 obyvatel)
Nejmenší obec kraje, nabízí krásné pohledy do Dolnomoravského úvalu, vinařská tradice

Modrá (640 obyvatel)
Malebná vinařská obec s archeologickou lokalitou Na Díle, Archeoskanzenem s rekonstrukcí kostelíka sv. Jana z přelomu 8. a 9. století - Památník Velké Moravy, naučné stezky , rozhledna, kaskáda rybníků s rybolovem, koupání, ubytování v Hotelu u Velehradu.

Osvětimany (832 obyvatel)
Rekreační obec, možnost koupání v údolní nádrži i koupališti , poutní místo hora sv. Klimenta –základy velkomoravského kostela z 9. století.

Salaš (350 obyvatel )
Rekreační obec v centrální části Chřibů, křižovatka turistických cest, přírodní koupaliště. Výchozí bod k nejvyšší hoře Chřibů s kamennou rozhlednou 24 m – Brdu (589m.n.m.).

Velehrad (1432 obyvatel)
Nejvýznamnější poutní místo České republiky s bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje, lapidáriem pod bazilikou a rozlehlým – původně cisterciáckým klášterem.. Možnost koupání v rybnících, výroba vín, vinný sklep Magna Morávia. Ubytování v Hotelu Mlýn, penzionu Monika a autokempu.

Staré Hutě (119 obyvatel)
Obec se sklářskou tradicí, koupaliště, Zikmundov - dvůr, projížďky na koních,. V lesích nad obcí se nachází kamenný útvar Buchlov kámen.

Stříbrnice (417 obyvatel)
Jedna z nejstarších obcí regionu s právem vykonávání Loveckého práva na hradě Buchlově, chráněná oblast Stříbrnické paseky, kaple sv. Prokopa, Čertova skála.

Stupava (196 obyvatel)
Obec uprostřed Chřibů, sjezdovka s lyžařským vlekem včetně umělého zasněžování , v blízkosti obce zřícenina hradu Cimburk a kamenný útvar Kazatelna.

Tupesy
Nový člen mikroregionu. Obec je známa především výrobou tradiční Tupeské keramiky.

Zlechov
Nový člen mikroregionu

Všechny obce mikroregionu propojuje tzv. Velkomoravská poutní cesta pro pěší i s okruhy pro cykloturisty. Částí území procházejí vinařské stezky, vedoucí z jihu Moravy až po Uherské Hradiště.

Mikroregion Buchlov naskýtá příležitost ke krásným a zajímavým výletům v každém ročním období.

Sídlo mikroregionu:
Nám. Svobody 800
687 08 Buchlovice
tel. 572 595 120

 
 

Otevřeno od 10.00 do 16.00 mimo pondělí

V případě špatného počasí je lépe zavolat na tel. 777 807 368

 

Kliknutím na obrázek zvětšíte kód

Pro Android
QR Android

Pro Blackberry
QR Blackberry

Pro Symbian
QR Symbian

Pro WebOS
QR WebOS


 

Mobilní průvodce

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Lesy Č.R.

ROCI

Velkomoravane

Zlínský kraj

Hotel u Velehradu

Hotel u skanzenu

Šenkovna

Hotel mlýn